Kar fájdalom
Tartalom
A kellemetlen tünetek pontos okának kiderítése hosszú ideig eltarthat, holott az esetek többségében csak néhány apró dologra kéne odafigyelnünk, hogy elkerüljük a bajt. A felső végtag-problémák a váll, kar, beleértve az kar fájdalom, könyök, csukló, kéz és ujjak területén alakulnak ki, de kisugározhatnak a nyaktájékra is. A tünetek széles skálán helyezkednek kar fájdalom, okozhatnak például gyengeséget, fájdalmat, merevséget, bizsergést, zsibbadást, görcsöket illetve duzzanatot.
A porckopás vagy az ízületi arthritis alapvetően a szervezetben lévő gyulladások vagy épp a korral járó degeneratív folyamatok miatt jönnek létre. Más betegségek viszont, mint például az ínhüvelygyulladáskézzsibbadás, alagút-szindróma inkább a munkaképes, dolgozó generáció tagjait érintik.
Mi okozhat karfájdalmat? Rossz kéztartás A csukló a kézzel egyvonalban elhelyezkedve működik a legkényelmesebben.
Ha azonban a csuklót tartósan kicsavarodott, meghajlott helyzetben használjuk, például rossz gépelési- vagy egérhasználati technika következtében, ráadásul sem a könyökünket, sem az alkarunkat nem támasztjuk alá, akkor az egész alkarunk és vállunk terhelődik.
Folyamatos, monoton munkavégzés Egyirányú terhelés hatására túltermelődhet az ízületi folyadék, feszülő, szúró érzést okozva, valamint megvastagodhat az ínhüvely fala, ami gátolja a végtag mozgatását. Intő jel lehet, ha az adott végtag hamar elfárad, majd eleinte múló fájdalom jelentkezik.
Ezeknek a kezelési módoknak a leírását olvashatják a továbbiakban. Aktivitás megváltoztatása vállfájdalomra A kezelés általában tartalmaz pihenést, a napi aktivitás megváltoztatását és fizikoterápiátamelyek javítják a váll erősségét és mozgékonyságát. Általánosan elfogadott megoldások, mint a túlzott nyújtás és a komoly, megerőltető edzés elkerülése segíthetnek a vállfájás megelőzésében.
Előfordulhat görcsös feszülés, zsibbadás is, attól függően, pontosan mit érint a gyulladás. Megerőltető munka Előfordulhat, hogy hirtelen nagy erőkifejtés vagy emelés közben olyan húzódás vagy mikrosérülés alakul ki az ínakban, idegekben vagy izomban, hogy azok begyulladhatnak, s ez a jelenség hosszú ideig gátolhat minket munkánkban.
Épp ezért ne emeljünk, és ne használjunk túl nehéz tárgyakat a munkavégzéshez. A mozdulatokat készítsük elő, ha szükséges, kérjünk segítséget.
- Tovább Vállfájdalom A vállízülettel kapcsolatos betegeségek és fájdalmak sokrétűsége a vállöv bonyolult felépítéséből fakad.
- Miért fáj az ízületek tavasszal és ősszel
- Az idegek gyulladása, a neuritis legtöbbször általános betegség.
- Lassan már dolgozni sem tud a karfájdalomtól? Ezt tegye ellene! - HRDoktor
Ha az artrózis legjobb kezelése olyan munkakörben dolgozunk, ahol szükségszerűen nehéz tárgyakat kell kezelnünk, használjuk rugalmas szorítókötést.
Hogyan óvjuk meg magunkat? A számítógépen dolgozóknak érdemes óránként szünetet tartaniuk.
Keresztcsonti fájdalom A nyaki csigolyák kopása, angina pectoris koszorúér-betegség vagy izomszakadás - a kar - és vállfájdalmak hátterében sokféle betegség állhat. A baj eredete ugyanis a nyakban, a vállban vagy magában a karban is megbújhat. Olykor a röntgenfelvétel sem vezet a helyes útra.
Mozgassuk át csuklónkat, vállunkat, nyakunkat. A nyakizmok megerősítése mellett a váll és a vállöv izmainak megerősítése is roppant fontos.
A kezelés a diagnózis függvénye
Nemcsak az ízületek merevségét és ezzel együtt a fájdalmat szünteti meg, hanem védi a könyökízületet is. Ennek az az oka, hogy a gyenge váll növeli a nyomást a könyökön és a csuklón.
Az alkar kar fájdalom csukló legyenek alátámasztva. Szerencsére ma már rengetegféle egérpad, csukló- és kartámasz közül választhatunk.
Éjszakai vállfájdalom (Dr. Szabó-Kocsis Krisztina reumatológus)
A monitor felső széle legyen szemmagasságban, a billentyűzet helyezkedjen el úgy az asztalunkon, hogy a vállunkat lazán leengedhessük, al- és felkarunk nagyjából 90 fokos szöget zárjon be. Hogyan óvjuk meg kollégáinkat?
Barangolás a fájdalmak birodalmában
Ügyeljünk alkalmazottaink egészségére például azáltal, hogy támogatjuk az ergonómiát akár az irodabútorok, akár a rendszeres tájékoztatóprogramok segítségével.
Továbbá biztosítsunk lehetőséget a rendszeres testmozgásra akár a munkahelyen, akár a munkahelyen kívül.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.